Podporné opatrenia
Čo sú podporné opatrenia
Podporným opatrením je opatrenie poskytované školou alebo školským zariadením potrebné na to, aby sa dieťa alebo žiak mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti (§ 145a ods. 1 školského zákona).
Systém podporných opatrení prispieva k tomu, aby školský systém mohol adresnejšie a efektívnejšie reagovať na špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a aj iné prekážky vo výchove a vzdelávaní detí a žiakov, čím sa zvyšuje ich šanca na naplnenie individuálneho potenciálu a úspešnosť nielen vo vzdelávaní, ale aj v živote a v spoločnosti.
Podporné opatrenia sú určené :
- Deťom alebo žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Model podporných opatrení zohľadňuje novú definíciu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb (§ 2 písm. i) školského zákona), v zmysle ktorej budú podporné opatrenia poskytované na základe diagnostiky :
- deťom alebo žiakom so zdravotným znevýhodnením, deťom alebo žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia a deťom alebo žiakom s nadaním;
- deťom alebo žiakom, ktorých zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, nadanie, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia.
- Všetkým deťom alebo žiakom na základe vyjadrenia pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov školy alebo školského zariadenia, alebo vyjadrenia zariadenia poradenstva a prevencie (§ 145b odsek (1), písm. a) školského zákona)
- Všetkým deťom alebo žiakom bez nutnosti vyjadrenia alebo diagnostiky (§ 145a písm. t) a u) školského zákona)