• Exkurzia Po stopách J. G. Tajovského a S. Chalupku

• Dňa 25. 05. 2023 sa naši druháci zúčastnili exkurzie "Po stopách J. G. Tajovského a S. Chalupku". Navštívili  Pamätnú izbu S. Chalupku v Hornej Lehote a Pamätný dom J. G. Tajovského v Tajove pri Banskej Bystrici.

Expozícia pamätnej izby v Hornej Lehote je rozdelená na dve časti. Prvá časť približuje život obyvateľov Hornej Lehoty a okolia, druhá sa venuje životu Sama Chalupku. Navštívili sme aj spisovateľov hrob na evanjelickom cintoríne, kde M. Brunčiak zarecitoval úryvok z jeho básne Turčín Poničan.

V druhej časti exkurzie ich kroky smerovali do Tajova. Expozícia v pamätnom dome je venovaná histórii a významným osobnostiam Tajova. Predstavuje život a dielo J. G. Tajovského, jeho manželky - spisovateľky a prekladateľky Hany Gregorovej a ich dcéry Dagmar Gregorovej - Prášilovej. Jedna z miestností je venovaná Jozefovi Murgašovi a ďalšia časť expozície je tematicky zameraná na slávnu hutnícku minulosť Tajova a remeselné zručnosti jeho obyvateľov.