• Exkurzia Po stopách oravských autorov

• V stredu 11. mája 2023 sa žiaci druhých ročníkov zúčastnili exkurzie Po stopách oravských autorov, spolu s dvoma vyučujúcimi. Študenti navštívili priestory a nádhernú oravskú prírodu v okolí Hájovne, kde sa detailne oboznámili so súvislosťami vzniku diela P. O. Hviezdoslava Hájnikova žena, expozíciu rodného domu Mila Urbana. Následne sa presunuli do Dolného Kubína, kde sa nachádza Múzeum P. O. Hviezdoslava. V priestoroch múzea si doplnili mnohé faktografické údaje o jeho živote, nielen o jeho literárnych aktivitách, ale aj spoločensko-politickom živote tohto významného slovenského spisovateľa. Po prehliadke historického centra Dolného Kubína sa študenti presunuli do malej oravskej dedinky Jasenová, kde navštívili rodný dom nášho ďalšieho velikána, Martina Kukučína. Okrem pútavého a detailného výkladu sprievodkyne o jeho živote a literárnej tvorbe si študenti mohli prehliadnuť aj priestory domu, v ktorých Kukučín vyrastal. Študenti sa vďaka tejto aktivite oboznámili a doplnili si vedomosti nielen o faktografických údajoch o jednotlivých spisovateľoch, ale spoznali aj ich mnohé literárne diela.